Szwedzcy „antyfaszyści” alarmują: aktywność nacjonalistów rośnie z roku na rok.

Szwedzka, prywatna fundacja zajmująca się „monitorowaniem ruchów antydemokratycznych i skrajnie prawicowych oraz trendów rasistowskich” opublikowała nowy raport na temat ruchu White Power w tym kraju. Expo wydaje również magazyn o tej samej nazwie, jest odpowiednikiem polskich „tropicieli faszyzmu”. Raport stwierdza że szwedzki ruch znajduje się w fazie transformacji a jego aktywiści coraz intensywniej angażują się w jego działalność niż w latach poprzednich. Raport mówi o 39 grupach działających w Szwecji w 2008 roku, 25 z nich miało być sformowanych w 2007 lub 2008 roku.  Expo wylicza że szwedzcy aktywiści zorganizowali w 2008 roku 1946 akcji, to o 800 więcej niż w roku poprzednim. Były to w większości akcje propagandowe, rozprowadzanie materiałów i literatury a także różnego typu demonstracje. Prawie wszystkie te akcje były połączone z czterema głównymi grupami tj. Folkfronten (dawniej Front Narodowosocjalistyczny), portalem Info14 i związanej z nimi sieci niezależnych aktywistów (Fria Nationalister), Szwedzkim Ruchem Oporu (Svenska motstandsrorelsen) oraz Nordic Union. Autorzy raportu zwracają szczególną uwagę na niezależne grupy, które reprezentuje m.in portal Info14. “Największy wzrost aktywności obserwujemy wśród grup aktywistów takich jak te związane z Info14. Są to najbardziej dynamicznie rozwijające się grupy jakie dziś obserwujemy. To nowa forma aktywizmu” – mówi jeden z autorów raportu Kenny Hjalte. Wspomina on również o tym że odwołana w tym roku największa manifestacja szwedzkich nacjonalistów z okazji święta narodowego zaowocował mniejszymi demonstracjami w całym kraju.

Reklamy

Komentarzy 10 to “Szwedzcy „antyfaszyści” alarmują: aktywność nacjonalistów rośnie z roku na rok.”

 1. aktywistazine Says:

  Miło czyta się takie wiadomości 🙂

 2. thor Says:

  Aż serce rośnie

 3. jarek manaj o/ Says:

  ‚Oni’ z tego zyja,wiec na reke im jest by wroga zachowac przy zyciu.

 4. Głos_z_Krakowa Says:

  =)

 5. Głos_z_Krakowa Says:

  SSW, co jest z Tobą? Dawno się nie pojawiają nowe newsy…
  Poza tym – wesołych świat!

 6. gala26 Says:

  Widocznie śfedzkie „mossiad” używa dobre „nawozy” abo jakie super „kompost”- ze jem tym śwedam tak „rosnie”..ten nacjonalizm… Jeszcze pare lat i zakwitnie i ani chybi, wyda nasienie- ŚFEDZIOJIZMU?….o nie nie!……ŚFEJONIZMA?…. nie nie!……SYJONIZMU! – ani chybi

 7. jarek manaj o/ Says:

  A ze nie ma zadnego swiatecznego wpisu,to ja zaczne.JEBAC SWIETA !!!!!!

 8. Stanibor Says:

  Co się dzieje z moim ulubionym Radical Info? Ten serwis już w poprzedniej wersji był pierwszym konkretnym źródłem informacji. Teraz mamy strony AN i reszta ruchu odżyła, są tam dobre wiadomości, jednak RI uważałem za najlepsze. Koniec funkcjonowania strony byłby wielką stratą. Proszę o powrót w nowym roku. Zresztą przyszły rok zapowiada się ciekawie, najpewniej wreszcie dojdzie do zjednoczenia o czym dowiemy się już wkrótce.

 9. kik Says:

  i nowy rok

 10. Diesel Says:

  az sie miło czyta ze ocraz wiecej ludzi otwiera oczy 🙂 Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: