Wyroki dla czeskich aktywistów.

Sąd w Czeskich Budziejowicach skazał na trzy lata więzienia wokalistę grupy Imperium Michala Moravca. Zarzut to „propagowanie neonazizmu”, którego dopuścił się poprzez wydanie wraz ze swym zespołem płyty „Triumf woli”. Moravec został aresztowany w ramach brutalnych policyjnych rajdów przeciwko narodowym aktywistom. Wyrok ten można traktować jako potwierdzenie ze strony władz faktu że wolność słowa w Czechach, kraju niedawno przewodniczącemu Unii Europejskiej, przewidziana jest wyłącznie dla tych, którzy w żaden sposób nie negują rządzącego reżimu. 

Lżejszy wyrok, jednakże tak samo potwierdzający totalitarny charakter czeskiej demokracji, otrzymał jeden z organizatorów marcowej demonstracji w Plzen, Tomas Babka. 22-latek został skazany na 300 godzin prac społecznych. Sąd zarzucił mu „podsycanie nienawiści na tle rasowym i narodowościowym”. Babka przyznał się do „kontrowersyjnych wypowiedzi”, jednak zaprzeczył jakoby popierał faszyzm lub nazizm. Winą Tomasa było wygłoszenie antysyjonistycznego przemówienia podczas demonstracji, jak i otwarte wyrażanie aprobaty dla narodowego socjalizmu określone przez oskarżycieli mianem „wspierania ruchów neonazistowskich”. Podobnie jak innym ofiarom politycznych represji w Czechach zarzucono mu „wspieranie grup mających na celu ograniczenie ludzkich praw i wolności”. Sędzia zmienił kwalifikacje czynu przynając że jedynymi kontrowersyjnymi wypowiedziami Babki była krytyczna w stosunku do syjonizmu przemowa. W uzasadnieniu podano iż wygłoszenie jednego oświadczenia nie może dowodzić przynależności bądź wspierania esktremistów. Babka powiedział reporterom że jest usatysfakcjonowany wyrokiem (pod drakońskim i często nadużywanym prawem „antyrasistowskim” groziło mu do dwóch lat więzienia). Policja określa Tomasa jako jednego z najaktywniejszych reprezentantów Autonomicznych Nacjonalistów w regionie Plzen, utrzymującego kontakty z praskim oddziałem organizacji Narodni Odpor. Jak powiedział skazany, zdecydował się na uczestnictwo w demonstracji i przemowę by wyrazić swój sprzeciw wobec żydowskiej okupacji Palestyny, co w demokratycznych krajach UE równa się esktremizmowi bądź neonazizmowi.

Reklamy

Komentarze 2 to “Wyroki dla czeskich aktywistów.”

  1. aktywistazine Says:

    Warto dodać, że o wyroku dla M. Moraveca przesądził fragment jednej z piosenek, w której padł zwrot „White Revolution”. Michal Moravec otrzymał wyrok trzech lat pozbawienia wolności z powodu DWÓCH SŁÓW w piosence… Wyrok zapadł w sierpniu tego roku.

  2. jarek manaj o/ Says:

    ”..dajcie czlowieka,paragraf sie znajdzie…”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: