Niemcy chcą odesłać tysiące uchodźców z Kosova.

Dziesięć lat po zakończeniu konfliktu w Kosovie ponad 14 tysięcy mieszkających w Niemczech uchodźców z tego bałkańskiego „kraju” czeka na odesłanie do ojczyzny, poinformował niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, powołując się na odpowiedź resortu spraw wewnętrznych na interpelację frakcji Lewicy.
Według dziennika porozumienie w tej sprawie pomiędzy Kosowem a RFN jest gotowe do podpisania, co powinno nastąpić jeszcze tej jesieni.
Prawie 10 tysięcy kosowskich uchodźców to Romowie. Porozumienie przewiduje, że Kosovo przyjmie wszystkie osoby, które posiadają dokumenty byłej prowincji serbskiej albo wobec których można udowodnić, iż tam zamieszkiwali.
Według niemieckiego MSW władze RFN zobowiązały się, że rocznie wystawiać będą najwyżej 2500 wniosków o readmisję „Kosowian”, zachowując odpowiednie proporcje etniczne; jak podaje „SZ” chodzi o to, by nie odsyłano np. wyłącznie Romów. W zeszłym roku do ojczyzny wróciło 900 uchodźców z Kosowa.
Według „Sueddeutsche Zeitung” autorka interpelacji, polityk Lewicy Ulla Jelpke skrytykowała plany niemieckiego rządu. Jak ostrzegła, szczególnie Romom grozi w Kosowie „absolutna nędza i wykluczenie”. Także Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w opublikowanym wiosną raporcie odradzało odsyłanie uchodźców z Kosowa ze względu na grożące im ubóstwo i możliwość konfliktów etnicznych.
Niemieckie władze federalne i krajowe od lat starają się zachęcać mieszkańców Kosowa do powrotu, proponując wypłaty w wysokości 750 euro i sfinansowanie kosztów podróży. Ci jednak nie są tym pomysłem zachwyceni, na garnuszku niemieckiego podatnika jest im znacznie lepiej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: