Co o Iranie wie telewidz?

Telewizja i prasa od dłuższego czasu przygotowuje tzw. opinie publiczną do możliwej wojny Zachodu z Iranem. Społeczeństwa Zachodu muszą wiedzieć dlaczego Iran ma być znienawidzony, dlaczego ewentualna agresja na ten kraj jest usprawiedliwiona. Podczas agresji na Irak mówiono nam że zagraża nam Saddam Hussein ze swoją bronią masowego rażenia, co szybko okazało się kłamstwem i zastąpione sprawdzonymi sloganami „niesienia dobrodziejstwa demokracji do kraju rządzonego przez despotę”. Agresja na Afganistan to m.in poszukiwanie nieuchwytnego Osamy Bin Ladena, tego, którego nagle ożywiona siatka terrorystów dybie na życie każdego z nas. A co dowiedzieliśmy się o Iranie?

1.Iran jest agresywnym państwem, które chce zaatakować Izrael lub USA.

W rzeczywistości Iran nigdy nie rozpoczął współczesnej agresywnej wojny (w odróżnieniu od Izraela i USA) a jego liderzy kierują się zasadą „no first strike” (nie atakować jako pierwsi). Jest to stanowisko Ali Khameneiego jak i dowódcy Gwardii Rewolucyjnej. Z wypowiedzi Khameneiego wybierane są te fragmenty, w których grozi Ameryce i Izraelowi w razie ataku na Iran.

2. Iran jest państwem militarystycznym wyposażonym w broń zagrażającą światowemu pokojowi.

Irański budżet wosjkowy to około 6 miliardów dolarów. Większe wydatki na wojsko przewidują np. Grecja, Szwecja lub Singapur. Co więcej Iran jest krajem zamieszkanym przez 70 milionów ludzi, jego wydatki na cele obronne przeliczone na obywatela są mniejsze niż jakiegokolwiek innego kraju w Zatoce Perskiej z wyjątkiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich

3. Iran grozi Izraelowi atakiem i „wymazaniem z mapy świata”.

Żaden z irańskich liderów nie groził Izraelowi wojną, dopuszczalna jest ona tylko w odpowiedzi na izraelski atak. Irański prezydent wielokrotnie podkreślał że jego kraj nie zagraża ani nie grozi żadnemu krajowi, wliczając w to Izrael.

4.Jednak prezydent Ahmadinejad mówił o „wymazaniu Izraela z mapy świata”

Prezydent Ahmadinejad cyytował ajatollaha Chomeiniego, który mówił że „ten okupacyjny reżim w Jerozolimie musi zostać wymazany z karty dnia dzisiejszego” („wolne tłumaczenie z jezyka ang. jednak przekręcane przez media. „In rezhim-e eshghalgar-i Qods bayad as safheh-e ruzgar mahv shavad”). Nie była to groźba ataku militarnego, wprowadzenia czołgów lub ostrzelania rakietami lecz ekspresja nadzieji że syjonistyczny reżim upadnie tak jak upadł Związek Radziecki. Nie jest to groźba zabijania i wojny jak przedstawiają to izraelscy politycy i światowe media.

5. Irański prezydent i rząd to tzw. „negacjoniści holocaustu”.

Prezydent Ahmadinejad mówi przy różnych okazjach to czego nie mogą powiedzieć usłużni wobec Izraela politycy zachodni. Tego że holocaust stał się jednym z najważniejszych politycznych narzędzi Żydów, a badania nad samym wydarzeniem jak i krytyka kupczenia żydowskimi ofiarami i próby załatwiania ich cierpieniem politycznych spraw, w tym także prowokowanie konfliktu jest uważana przez nich za równoznaczne z nawoływaniem do wojny i eksterminacji. Tematem holocaustu zamyka się również usta krytykom zbrodniczych działań Izraela w Palestynie.

6.Iran, tak samo jak Korea Północna posiada aktywną broń nuklearną i zagraża światu w takim samm stopniu.

Iran posiada ośrodek wzbogacania uranuw Natanz, blisko Isfahan gdzie, jak mówią władze, prowadzone są badania nad wykorzystaniem energii jądrowej na potrzeby cywilne, np produkcji energii elektrycznej. Wszyscy irańscy liderzy zaprzeczają że w ośrodku prowadzone są badania umożliwiające produkcje broni. Ośrodek ten kontrolowali inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA). Nie znaleźli żadnych dowodów wskazujących na prowadzenie w nim programu zbrojeniowego. IAEA oraz CIA potwierdzały że w ośrodku tym nie jest prowadzony program zbrojeniowy. Oświadczenia o tym otrzymywał prezydent George W. Bush. W 2007 roku raporty 16 agencji wywiadowczych, w tym CIA oraz Defence Inteligence Agency oznajmiły z wielkim przekonaniem że Iran nie prowadzi badań nad bronią atomową. najbardziej podejrzliwe w stosunku do Iranu były wywiady Niemiec, Wlk Brytanii oraz Izraela. Dwa pierwsze jednak były bardzo krytyczne wobec rewelacji o irackiej borni masowego rażenia.

7.Zachód „odkrył” że Iran posiada umiejscowiony w górach blisko Qom, drugi ośrodek badań atomowych.

Iran zawiadomił agencje IAEA że rozpoczął pracę w drugim cywilnym ośrodku nieopodal Qom. W ośrodku tym nie ma materiałów atomowych, Iran nie złamał Traktatu o Nierozpowszechnianiu Broni Jądrowej jednak nie dotrzymał słowa o natychmiastowym zawiadomieniu ONZ o rozpoczęciu pracy w nowym ośrodku. Iran obiecał zezwalać na kontrolea IAEA w Qom, tak jak ma to miejsce w Natanz. Produkcja broni nie mogłaby zostać niezauważona przez inspektorów. Sekretarz stanu Hillary Clinton oświadczyła że Iran nie może produkowac broni w Natanz ponieważ ośrodek jest kontrolowany, jednakże ową produkcją usprawiedliwia się działania zaczepne w stosunku do Iranu przed tzw. opinią publiczną.

8. Świat powinien nałożyć sanckej na Iran nie tylko ze względy na jego program atomowy ale również dlatego że rządzący nim reżim sfałszował ostatnie wybory prezydenckie oraz brutalnie tłumił protesty opozycji.

Przeciwko sankcjom występuje również opozycja. Jej przedstawiciele mówili władzom światowych mocarstw oraz gazetom takim jak Washington Post że sankcje gospodarcze lub inne formy „karania Iranu” spowodowałyby większe szkody dla ich narodu niż działania rządu.

9. Iranem rządzą niezrównoważeni szaleńcy, którym nie można ufac jeśli chodzi o bezpieczeństwo świata.

Iran nigdy nie zaatakował żadnego ze swoich sąsiadów, zrobił to np. Saddam Hussein najeżdżając Kuwejt, niejednokrottnie swoich sąsiadów atakował Izrael. Nazywanie swoich przeciwników nieobliczalnymi szaleńcami jest starym trikiem propagandowym

Reklamy

Komentarze 2 to “Co o Iranie wie telewidz?”

 1. luccas Says:

  Ciekawa argumentacja, a w zupełności wpadł mi w oko dziewiąty punkt.
  To prawda, prawda jest też w tym, że to Irak rozpoczął 8-letni spór między Irakiem, a Iranem.
  Moje nastawienie jest proarabskie, jeżeli chodzi o sytuacje na Bliskim Wschodzie.

  Ostatnio skrobnąłem taki tekst.
  + http://luccasfcb.blogspot.com/2009/10/wyscig-zbrojen.html

  pozdrawiam
  luccas

 2. mariusz Says:

  W Iranie żyją persi arabow jest znacznie mniej )))

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: