Polacy nie chcą okupować Afganistanu.

76 proc. Polaków jest przeciwnych misji polskich żołnierzy w Afganistanie; tylko co piąty wyraża swoją aprobatę – wynika z wrześniowego sondażu CBOS.
Przychylniej o polskim zaangażowaniu w Afganistanie wypowiadają się ludzie młodzi – mający nie więcej niż 34 lata i lepiej wykształceni, starsi częściej wyrażają swoją dezaprobatę. Częściej też swoje poparcie dla misji deklarują ci, którzy w najbliższych wyborach oddaliby głos na PO i PiS, partie gorąco wspierające udział Polski w agresywnych misjach USA. Potencjalni wyborcy SLD i PSL są w jednakowym stopniu, niemal powszechnie, przeciwni udziałowi polskich sił zbrojnych w afgańskiej operacji.
Równocześnie ankietowani Polacy z dezaprobatą wypowiadają się o całej agresji NATO na Afganistan. Ponad trzy czwarte naszego społeczeństwa (77 proc.) jest zdania, że misję powinno się zakończyć już teraz (to stanowi wzrost o 12 pkt proc., w porównaniu z poprzednim, czerwcowym badaniem), tylko co szósty respondent uważa, że należy ją kontynuować.
Z badań wynika, że przekonanie o konieczności zakończenia misji w Afganistanie dominuje we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Większość ankietowanych (71 proc.) wątpi też w to, że działania sił NATO przyczynią się do zaprowadzenia pokoju w Afganistanie, zaledwie 17 proc. badanych jest innego zdania.
Generalnie bardziej optymistycznie o przyszłości Afganistanu wypowiadają się osoby młode, mieszkańcy największych aglomeracji miejskich. Jednak jak wynika z medialnych doniesień zwolennicy udziału WP w amerykańskich wojnach nie bardzo potrafią uzasadnić swoje zdanie powtarzając za prezydentem i premierem formułkę o „sojuszniczych zobowiązaniach” oraz slogany mówiące o „niesieniu demokracji” mającej być rzekomo pragnieniem wszystkich narodów.
Badania zostały przeprowadzone pomiędzy 3 a 9 września na grupie liczącej 1086 osób.zolnierz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: