USA: Biały uczeń pobity. Nie ma mowy o „hate crime”.

Kilka dni temu uczeń amerykańskiej szkoły średniej w Belleville (stan Illinois) został pobity w autobusie wiozącym uczniów do szkoły. Policja nie wyklucza, że do napaści doszło na tle rasowym. Ofiara to 17-letni biały nastolatek. Oprawcy byli „afroamerykanami”. Policja udostępniła nagranie video na którym widać jak chłopak jest bity, podczas gdy inni uczniowie się przyglądają, a niektórzy nawet śmieją. Widać, że ofiara nie zrobiła nic co spowodowałoby atak. Chłopak starał się tylko bronić przed uderzeniami. Według relacji policji chłopak próbował znaleźć miejsce do siedzenie. Jeden z uczniów powiedziało mu, że nie może usiąść. Gdy ten jednak usiadł zaczął go popychać, a następnie okładać pięściami po twarzy. Po jakimś czasie chłopak powrócił na miejsce siedzące. Wtedy rzucił się na niego inny czarnoskóry uczeń i bijąc go po twarzy powalił na ziemię. Nie wiadomo czy kierowca autobusu zrobił cokolwiek, aby powstrzymać atakujących. Niektórzy uczniowie dwa razy próbowali pomóc pobitemu.
„Według mojej opinii, to był rasistowski atak” – powiedział kapitan Don Sax z policji Belleville. Policjanta utwierdza w takim przekonaniu reakcja dużej liczby uczniów, z której większość była czarna. Wszyscy krzykiem wyrażali swoje „poparcie” dla bicia ucznia. „ Absolutnie nie było żadnego usprawiedliwienia dla tego pobicia” – mówił Sax.
Dwóch czarnych napastników trafiło do aresztu w poniedziałek, w dniu zdarzenia. Policja jeszcze dzisiaj ma zamiar przedstawić im zarzuty. Obaj uczniowie zostali zawieszeni w prawach ucznia – powiedział dyrektor szkoły Greg Moats. Dyrektor dodał, że w szkole nie występowały wcześniej żadne problemy na tle rasowym, co można uznać za ponury  żart. Powiedział, że będzie rozmawiał z policją, dlaczego uważają, że do ataku doszło z powodu koloru skóry. Obiekcje odnośnie motywu ataku wynikają jedynie z faktu że ofiarą był biały uczeń, tzw. „hate crime” działa tylko w jedną stronę. Podobna dociekliwość w przypadku pobicia murzyna z pewnością wiązałaby się z oskarżeniami o rasizm wobec samego dyrektora. We wtorek policja odstąpiła od badania sprawy „pod względem rasowym”.  Murzyńscy napastnicy zostali zawieszeni w prawach ucznia na 10 dni.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “USA: Biały uczeń pobity. Nie ma mowy o „hate crime”.”

  1. qwer Says:

    Link do tego nagrania:

    http://www.nothingtoxic.com/media/1253075328/New_Kid_Gets_Beaten_On_School_Bus

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: